„Rugby league fotball“ (dále jen Rugby league) jak zní celý oficielní název, je plně kontaktní týmová hra, v níž proti sobě stojí dva soupeřící týmy, oba v počtu 13 hráčů. Samotné rugby jako takové vzniklo někdy počátkem 19. století a jeho počátek se datuje od roku 1845, kdy byla ustanovena první oficiální pravidla rugby. Postupem času, konkrétně v roce 1895 došlo k rozdělení rugby jako takového na dvě samostatné organizace (v dnešní době obě plně profesionální) a to na Rugby League a Rugby Union. Důvody, které k tomuto vedly, se můžete dozvědět v sekci Historie. Tyto dva nejznámější druhy rugby se na první dojem nejvíce liší počtem hráčů na hřišti, kde u Rugby league je to 13 hráčů (odtud je taky rugby league někdy nazýváno jako „Rugby 13“ či „třináctkové rugby“) a u Rugby Union je to 15 hráčů.
Každý ze dvou hrajících týmů má 13 hráčů na hřišti a 4 další hráče připravené k případnému střídání. Během celkové hrací doby (2x40 min) může každý z týmů provést 12 střídání a to ať z důvodů taktických či kvůli zranění hráče.
Vždy během hry je jeden z týmů útočící a jeden z týmů bránící. Za útočící tým se považuje ten, jehož hráč má v daný moment míč ve svých rukou a tím pádem se druhý tým automaticky stává bránícím.
Hlavním cílem celé hry je získat bodovou převahu nad soupeřem a tak vyhrát zápas. Body je možné získat několika způsoby. Nejvíce bodovaný způsob získání bodů je kontrolované položení míče za brankovou čáru soupeře (tzv. „Try“), toto je odměněno ziskem 4 bodů pro svůj tým a dále možností pokusit se o kop na branku. Kop se provádí ze kteréhokoliv místa, které leží na kolmici z místa položení k brankové čáře a míč musí proletět nad horním břevnem branky a mezi oběma tyčemi. Za takto provedený kop získává kopající tým 2 body. Stejná pravidla jako pro kop po položení platí i pro kopání penalty a za její kopnutí je opět získání dvou bodů. Dále pak je možnost kopnutí gólu ze hry, kdy kopající hráč pustí míč na zem a po jeho odrazu od země může míč odkopnout, míč musí proletět nad horním břevnem a mezi oběma tyčemi branky, za takto provedený kop získává kopající tým 1 bod.
Bránící tým má právo 6x zastavit útočící tým. Pokud tak učinil, pak po 6. zadržení odevzdá útočící tým míč bránícímu týmu a jejich role se otočí a znovu se počítá 6 zadržení pro útočící tým. Bráněn a zadržován může být jen hráč útočícího týmu, jenž drží míč. Po každém zadržení hráče útočícího týmu se musí bránící tým vrátit 10 metrů ke svému brankovišti od místa zadržení útočícího hráče. Tato povinnost pro bránící tým se nevztahuje na dva obránce, kteří se podíleli na zastavení útočícího hráče (tzv. „Markers“) a tito dva obránci stojí za sebou, čelem proti rozehrávajícímu hráči. Útočící hráč může být zastaven za kteroukoliv část těla od ramen směrem dolů, od krku směrem nahoru je tento zákrok vyhodnocen jako vysoká skládka a bránící tým je potrestán penaltou, kterou na něj kope útočící tým.